TEST-–-Jaxon-Eternum
TEST – Jaxon Eternum Feeder + Daiwa CROSSFIRE 2500A
11 marca 2015
Szczupaki-z-jezior
Szczupaki z jezior typu linowo – szczupakowych
28 kwietnia 2015

Jak i co łowić w kwietniu?

jak-i-co-lowic-w-kwietniu

Kwiecień na rybach

Chociaż pogoda za oknem nas nie rozpieszcza, nie da się nie zauważyć, że przyszła już do nas nie tylko kalendarzowa wiosna. Jej główne oznaki to dłuższy dzień i cieplejsze temperatury. Co oznacza kwiecień na rybach? Zdecydowanie większą aktywność naszych ulubionych gatunków. Odpowiedź na pytanie „czy warto wybierać się na początku kwietnia na ryby?” nie może brzmieć inaczej niż „zdecydowanie tak”. Wszystko dzięki temu, że kwiecień to nie tylko tarło i okresy ochronne, ale również coraz więcej gatunków, które budzą się z zimowego odrętwienia.Zapraszamy na nasz kwietniowy poradnik wędkarski.

Jakie ryby biorą w kwietniu?

Kwiecień to kontynuacja dobrych brań płoci i leszcza. Szczególnie ta pierwsza w kwietniu nas nie zawiedzie i z reguły bierze pięknie. Jak wiadomo, sezon płociowy trwa mniej więcej od początku marca do końca października. Zaś na kwiecień przypada pierwszy z tzw. szczytów sezonu, w których ryby te biorą najlepiej. Z reguły wystarczy aby temperatura wody przekroczyła 5 stopni a już możemy spodziewać się niezłych brań płoci na wędkę. W tym okresie roku najlepszą techniką naw wiosenne płocie będzie spławik. Co ciekawe, badania pokazują, że najwięcej dużych płoci łowi się w rzekach – o wiele więcej niż w jeziorach. Planując wyprawę na kwietniową płoć, wybierajmy dni ze stabilnym ciśnieniem na poziomie ok. 990 1009 hPa. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy najwięcej płoci łowi się na spławik, zestaw oczywiście nie może być zbyt ciężki, o wiele mniej skutecznym sposobem łowienia płoci jest technika gruntowa, która jeśli już, to lepiej sprawdza się przy łowieniu dużych okazów. Miłośnicy płoci wiosną zwracają uwagę, że jako przynęta najlepiej sprawdzi się o tej porze roku przynęta zwierzęca. Bez względu na to czy na haczyk założymy białego czy czerwonego robaka, brania powinny być bardzo dobre. Egzamin zdają również chruściki i rosówki. Również przynęty roślinne takie jak ciasto, kukurydza, groch czy makaron, stanowią niezłą przynętę na płotkę.

Nie tylko płotka w kwietniu

Jednak kwiecień to nie tylko sezon na płocie. Popularnością cieszy się również leszcz. Ryba ta powoli przygotowuje się do tarła i to już każe nam domyślić się, że nie warto leszcza w kwietniu szukać na głębokich wodach. Leszcze w kwietniu biorą na płyciznach, możemy spotkać go maksymalnie na głębokości 2-3 metrów. W rzekach leszcze preferują miejsca spokojne lub na pograniczu silnego nurtu, ale również zatoki i zakręty o spokojnym biegu. Jaką techniką łowić leszcza? Tu również najlepsze będą grunt i spławik.

Co prawda leszcze nie są rybami szczególnie walecznymi, jednak z natury są niezwykle ostrożne i płochliwe, dlatego z pewnością nie pozwolą łatwo złapać się na haczyk. A co na haczyk założyć polując na kwietniowego leszcza? Niezwykle podobne przynęty jak w przypadku płoci. Tu także dobrze sprawdzają się robaki, białe, czerwone i rosówki oraz w zasadzie wszystkie przynęty karpiowe. Fakt, który warto mieć na uwadze jest taki, że leszcze na różnych zbiornikach maja do dyspozycji różny pokarm, więc i z przynętą trzeba będzie „trafić” w ich gust. Obławiając nowe łowisko w poszukiwaniu leszcza w kwietniu, warto kombinować z przynętami.

Co jeszcze kwietniową porą?

Leszcze i płocie są oczywiście niezwykle popularne w kwietniu, ale nie tylko te ryby mamy szansę złowić. Wbrew powszechnemu przekonaniu, że na lina powinno się poczekać do maja, z powodzeniem możemy złowić go już w kwietniu. Lin jest rybą, która wraz z ocieplaniem się wody zaczyna żerować. Lina najlepiej łowi się na grunt lub na spławik. Lin jako kolejny przedstawiciel karpiowatych, bierze na te same przynęty co leszcz czy płotka. Robaki i pozostałe przynęty karpiowe sprawdzą się tu doskonale, chociaż w tym okresie roku lepiej używać przynęt mięsnych.

Skoro o przynętach karpiowych mowa to również o samym karpiu słów kilka należy powiedzieć. Otóż karpie w kwietniu mogą już brać całkiem nieźle. Rację mają jednak ci, którzy sądzą, że kwietniowe łowienie karpi to zupełnie inna sprawa niż zasiadki karpiowe w ciepłych letnich miesiącach. W kwietniu głównym problemem jest zlokalizowanie karpia, który nie zdradza światu swojej obecności a mimo to potrafi być już bardzo aktywny. Gdzie go znaleźć o tej porze roku? O wiele bardziej opłaca się szukanie w mniejszych zbiornikach, gdyż karp w wielkim akwenie to zagadka, z którą niewielu sobie poradzi. Karpie w kwietniu warto lokalizować w płytkich wodach. Sposób nęcenia karpa wiosną to przede wszystkim zanęcanie punktowe i niezbyt obfite. Raczej delikatne porcie zanęty, które nie powinny być podawane przez długi okres. Zbyt obfite zanęcanie w zestawieniu z nie do końca intensywną przemianą materii ryb wczesną wiosną, spowoduje, że nasza przynęta nie będzie dla karpi niczym atrakcyjnym, jeśli pod dostatkiem mają kilogramy zanęty. Przypon na karpia powinien wyglądać naturalnie (w kolorze dna, które o tej porze roku nie jest jeszcze porośnięte na zielono), więc ciemny lub brązowy. Co zakładamy na haczyk? Oczywiście kulki proteinowe, które możemy połączyć z ziarnami kukurydzy.

kwiecień rzeka

Polecany sprzęt

Wiosna to czas kiedy wielu wędkarzy dokonuje niezbędnych uzupełnień swojego sprzętu przed nowym sezonem. Często dokonujemy także wymiany starych akcesoriów na nowe. Ja proponuję nowość na polskim rynku, jednak uznany na świecie kołowrotek Pezon & Michel REDOUTABLE MX FV 30. To mocny kołowrotek posiadający bardzo dobre i solidne przełożenie idealny do różnych technik wędkowania. Pamiętajmy, że niedługo rusza sezon spinningowy. Warto więc zainwestować w nowe wędziska już teraz, aby wraz z rozpoczęciem okresu spinningowego być już w pełni przygotowanym. Wędka Spinningowa Pezon & Michel GUNKI SABURAU HAYASHI 210 MH 7-28g idealnie sprawdzi się w każdych okolicznościach. Warto przygotować się na drapieżniki, które niedługo zakończą swój okres ochronny.

pezon michel kołowrotek

Czego łowić nie wolno?

Brzana, świnka, boleń, głowacica, lipień, sandacz, sum i szczupak – tych ryb w kwietniu nadal łowić nie możemy. Niektóre mają okresy ochronne do końca kwietnia, inne jeszcze w maju lub dłużej. Coraz więcej ryb rozpoczyna przygotowania do tarła lub okres godowy, dlatego w kwietniu ochrona obejmuje wyjątkowo wiele gatunków ryb.

Jak widzimy kwiecień jest miesiącem, w którym na rybach coraz więcej zaczyna się dziać. Podobnie jak w marcu, coraz więcej ryb budzi się z zimowego odrętwienia i rozpoczynają tarło. Jedyne co jest pewnego w kwietniu na rybach, to to, że jest on miesiącem nieprzewidywalnym. Bez względu na opinie innych, wskazania kalendarzy brań itp. warto udać się z wędkami nad rzekę lub jezioro, aby na własną rękę przekonać się o efektach kwietniowych połowów.

Zobacz co łowić w innych miesiącach

styczenlutymarzeckwiecienmajczerwieclipiecsierpień

wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień

3 Komentarze

 1. Anonim pisze:

  Świetny artykuł

 2. Cycuś pisze:

  Marcin pozdrawiam i wiecej takich dobrych tekstow! 40 lat łowie i czytam namietnie rózne artykuły.
  Twoje sa zwiezle i trafiajace w sedno.

 3. marko7 pisze:

  Odziwo polowilem juz leszczy. Przynętę maczam w czarnym szatanie jak by to nie brzmialo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *