metoda-pelnego-zestawu---the-method
Metoda pełnego zestawu – The Method
30 maja 2015
sandacz-z-gruntu
Sandacz z gruntu
8 czerwca 2015

Jak i co łowić w czerwcu?

jak-i-co-lowic-w-czerwcu

CZERWIEC NA RYBACH

No i proszę – jeszcze całkiem niedawno tęskniliśmy za sezonem, a tu już czerwiec. Korzystajmy, więc pełnymi garściami, tym bardziej, że jest z czego. To właśnie w tym miesiącu możemy osiągnąć pełne wędkarskie rozpasanie. Dni długie, trwające 17 godzin pozwolą nasycić się nam w pełni wędkowaniem. Zaczniemy wybierać się na nocki, które będą króciutkie i dopiero po astronomicznym przełomie letnim dni zaczną być krótsze.

zestaw wędkarski

SANDACZOWY SZAŁ

Wielu z nas czeka z utęsknieniem, nerwowo przebierając nogami na pierwszy dzień czerwca. To właśnie w ten dzień będziemy musieli pogodzić sandaczową wyprawę z obchodami Dnia Dziecka – może uda się te dwa wydarzenia połączyć i jak jest możliwość to wspólnie połowić z młodzieżą. Już od wielu dni jesteśmy gotowi na sandacze (więcej informacji tutaj) – pudełka wypełnione najlepszymi, sprawdzonymi i nowymi przynętami, wędki lśnią, kołowrotki przesmarowane, nowiutkie plecionki idealnie nawinięte – a więc do boju! Lucioperca (łac.) oznacza dosłownie szczupako-okoń i będzie stał zwykle na płyciznach pilnując jeszcze swych gniazd. W rzekach najlepszych brań możemy się spodziewać na granicy głównego nurtu, w okolicach wszelakich betonowych ścian schodzących do wody, w zagłębieniach pomiędzy ostrogami, na granicach umocnień brzegowych, kamiennych bądź faszynowych. W jeziorach zaś będą stały na piaskowych lub żwirowych blatach, w pobliżu różnorakich zawad takich jak zatopione drzewa, pomiędzy kamieniami oraz u podnóży podwodnych górek. Najlepsze brania będą w pochmurne dni, a jak wiadomo są to ryby nocne, więc największe sztuki mogą “paść” właśnie w nocy. Mgliste, mleczne poranki i wieczory będą sygnałem do pakowania sprzętu i wyruszenia na spotkanie z mętnookim.

Jako ciekawostkę, dodaję stary film, w którym w pełni poruszony jest temat łowienia sandacza.

MROCZNY ODYSEUSZ Z ATLANTYDY

Urok czerwcowej nocy nawołuje nas namiętnie, wzywa, zakrada się do naszych głów akurat teraz, gdy szef wyznaczył właśnie nam nowe zadanie. Ale już niedługo, już tylko do weekendu – na nocne łapanie węgorzy. Możemy je łowić do 15 czerwca, potem zaczyna się jego miesięczny okres ochronny. Są jeszcze wody, w których połowić możemy ładne węgorze. W bardzo ciepłym, wręcz upalnym czerwcu możemy zarzucić zestawy z martwą ukleją (warto naciąć brzuch rybki), rosówkami, drobiową wątróbką, serdelową kiełbasą, a nawet filecikiem z dorsza na głębokość 8-10 metrów w głębokie dołki i łagodne stoki przy górkach. Ciepły miesiąc raczej w tym roku nam nie grozi, więc zarzućmy wędkę w płytsze, bardziej nagrzane partie wody. Jeżeli znacie jakieś zamknięte bez dopływów i odpływów jeziora wybierzcie się na nie – w takich wodach jest szansa złowić okaz. Anguilla (łac.) znaczy mały wąż, najlepiej bierze od zmierzchu do około godziny 22.00 i następnie od 3.00 do rana. Zdarza się, że w czerwcu żeruje przez cały dzień, szczególnie, gdy jest parno i duszno. W ostatnich latach nawiedzają nas coraz częściej gwałtowne burze, gdy się zbliżają, wyniki są najlepsze, jednak zachowajmy ostrożność – życie jest najważniejsze, więc odradzam łowienia podczas burzy.

rzeka w czerwcu

BIEŁUCHA, ZEŚNIOCZEK, ŻABIAK, CZYLI PO PROSTU KLEŃ

W miesiącu tym pszczoły się czerwią w ulach (stąd nazwa czerwiec), zakwitła akacja, wszędzie dookoła topole i wierzby sypią puchem. W powietrzu szaleją wszelakie owady, które opadając na bystre wody rzek zasysane są przez ryby – w szczególności przez piękne, klasycznie sportowe klenie. Jest to ryba, która cieszy oko wędkarza: okazały, klocowaty, z grubym karczychem, dużym otworem gębowym, z pięknymi ciasno utkanymi łuskami. Hol klenia daje wiele satysfakcji i przyjemności, kiedy tak walczy dzielnie – twardo, szalenie prąc w samo koryto rzeki. Łowić tego smakosza, a zarazem żarłoka można prawie na wszystko. Znaczna część jego diety to owady wpadające do wody, nie pogardzi żabami (stąd zapomniana już nazwa żabiak) i kijankami, rozsmakował się w owocach wiśni, czereśni, ale świetne wyniki można osiągnąć na jagody i borówki. Uwielbia groch, rosówki, barwiony pęczak, pijawki. Spiningując najlepszymi miejscówkami będą różnego typu rafy gdzie brania są niezwykle dynamiczne i widowiskowe – potężny chlupot, uderzenie i odjazd na świszczącym hamulcu – to dopiero przeżycie! W słoneczne dni klenie będą stać w płytkich miejscach na kamieniach i innych zaczepach i nie przepuszczą żadnej przynęcie przepływającej nad nimi. W takich miejscach najlepiej użyć woblerków-smużaków, nie łapią po prostu zaczepów. Pamiętać trzeba by prowadzić takiego smużaka różnymi skokami, zatrzymywać, popuszczać, grać delikatnie szczytówką – musimy najzwyczajniej ożywić przynętę. Na spokojniejszej wodzie po zarzuceniu odczekać, aż krąg na wodzie rozejdzie się i co bardzo ważne utrzymywać żyłkę w powietrzu. Często, bowiem się zdarza, że małe klenie biją w żyłkę przesuwającą się na wodzie. Warto obłowić różne przelewy, zalane przez przybór wody trawy, opaski itp. I na koniec najważniejsze: rozbiegany po brzegu, pędzący do miejscówki łamiąc po drodze patyki pod nogami, stojący tuż nad krawędzią brzegu wędkarz niech zapomni o łowieniu tej ostrożnej ryby. Ja się wręcz zakradam, cichutko podchodzę ważąc każdy krok, schylony, czasem nawet na kolanach podchodzę jak najdalej się da od rzeki, wtapiam się w otoczenie, rzucam schowany z za krzaków i trzcin.

czerwiec na rybach

Co do innych ryb to szczupaki jeszcze całkiem ochoczo idą na wędki. Dobrze biorą okonie, płocie, liny i jazie. Karpie żerują na całego, a i amur już powoli napycha brzuch, czym tylko się da. Kończy się okres ochronny lipienia, więc kto ma okazje i możliwość ten powinien zajrzeć do jego krainy. Na pstrągowych rzekach już po majowym szale, więc można w samotności zapolować na pięknego kropkowańca. Ochronie podlega sum, brzana, certa, łosoś i troć i pamiętajmy – węgorz od 15 czerwca. Udanych, ciepłych obfitujących w ryby nocek w tym pięknym miesiącu Wam życzę.

ryby w czerwcu

łowienie w czerwcu

Zobacz co łowić w innych miesiącach

styczenlutymarzeckwiecienmajczerwieclipiecsierpień

wrzesieńpaździerniklistopadgrudzień

1 Komentarz

  1. Pawel pisze:

    czyli spining odpada na czerwiec ? tz szczupak i okon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *