Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników
Głowacica to słodkowodna ryba z rodziny łososiowatych. Głowacica jest rybą drapieżną, występującą wyłącznie w rzekach. Przeciętny rozmiar dorosłych osobników to 80-100 centymetrów a waga, którą może osiągnąć ta ryba to nawet kilkadziesiąt kilogramów. Przeciętnie jednak ważą one o wiele mniej, średnio od 5 do 10 kg. Posiadają wydłużone, wrzecionowate ciało o nieco spłaszczonej i dużej głowie, z szerokim otworem gębowym. Charakteryzują się drobną łuską, która pokrywa ich ciało oraz ciemnobrązowym lub zielonkawym grzbietem. Boki z kolei mają kolor miedziany zaś brzuch jest biały. Można ją pomylić z trocią jeziorową. Głowacica to największa ryba z rodziny łososiowatych.
Występuje w rzekach całej Europy, szczególnie w dorzeczu środkowego i dolnego Dunaju a także w wodach Renu i Dniestru. W Polsce naturalnie zamieszkuje wyłącznie rzekę Czarną Orawę oraz rzeki Poprad, Dunajec, San i inne, zarybiane tą rybą sztucznie. Szacuje się, że populacja Głowacicy w Polsce wynosi do 2000 osobników.
Najlepszy okres do połowu głowacic to jesień i zima, aż do chwili gdy wody pokryją się lodem.
Najlepsza technika to spinning. Warto wykorzystać wędkę do spinningu na trocie, ze sztywnym dolnikiem. Z uwagi na specyficzny sposób brania tej ryby, nie zaleca się używania plecionek, żyłka sprawdzi się o wiele lepiej. Należy pamiętać, że dzięki obfitemu umięśnieniu, głowacice mają sporo siły, przez co walka z nimi należy do trudnych i widowiskowych.
W przypadku głowacic, dobrze sprawdza się łowienie na sztuczną muchę. Głowacica jest rybą, która żeruje w specyficzny sposób. Jej brania nie należą do częstych, jak np. w przypadku pstrągów. Należy się przygotować, że w trakcie zasiadki możemy mieć jedno branie, lub jego całkowity brak.
Od początku marca do końca maja obowiązuje okres ochronny „głowatki” ze względu na tarło, które przypada na kwiecień i maj. Ryba posiada także wymiar ochronny – 70 cm.
Największą głowacicę w Polsce złowił w 2001 roku Lubomir Huzvik. Jego trofeum miało długość 120 cm oraz ważyło 20,3 kg. – stan na 01.2015