dorsz
Dorsz
30 grudnia 2014
jaz
Jaź
8 stycznia 2015

Głowacica

Glowacica

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Głowacica to słodkowodna ryba z rodziny łososiowatych. Głowacica jest rybą drapieżną, występującą wyłącznie w rzekach. Przeciętny rozmiar dorosłych osobników to 80-100 centymetrów a waga, którą może osiągnąć ta ryba to nawet kilkadziesiąt kilogramów. Przeciętnie jednak ważą one o wiele mniej, średnio od 5 do 10 kg. Posiadają wydłużone, wrzecionowate ciało o nieco spłaszczonej i dużej głowie, z szerokim otworem gębowym. Charakteryzują się drobną łuską, która pokrywa ich ciało oraz ciemnobrązowym lub zielonkawym grzbietem. Boki z kolei mają kolor miedziany zaś brzuch jest biały. Można ją pomylić z trocią jeziorową. Głowacica to największa ryba z rodziny łososiowatych.

glowacica

Występowanie i liczebność

 

Występuje w rzekach całej Europy, szczególnie w dorzeczu środkowego i dolnego Dunaju a także w wodach Renu i Dniestru. W Polsce naturalnie zamieszkuje wyłącznie rzekę Czarną Orawę oraz rzeki Poprad, Dunajec, San i inne, zarybiane tą rybą sztucznie. Szacuje się, że populacja Głowacicy w Polsce wynosi do 2000 osobników.

Gdzie i kiedy łowić głowacicę?

Najlepszy okres do połowu głowacic to jesień i zima, aż do chwili gdy wody pokryją się lodem.

Jaką techniką łowić głowacicę?

Najlepsza technika to spinning. Warto wykorzystać wędkę do spinningu na trocie, ze sztywnym dolnikiem. Z uwagi na specyficzny sposób brania tej ryby, nie zaleca się używania plecionek, żyłka sprawdzi się o wiele lepiej. Należy pamiętać, że dzięki obfitemu umięśnieniu, głowacice mają sporo siły, przez co walka z nimi należy do trudnych i widowiskowych.

Najlepsze przynęty na głowacicę

 

W przypadku głowacic, dobrze sprawdza się łowienie na sztuczną muchę. Głowacica jest rybą, która żeruje w specyficzny sposób. Jej brania nie należą do częstych, jak np. w przypadku pstrągów. Należy się przygotować, że w trakcie zasiadki możemy mieć jedno branie, lub jego całkowity brak.

Okres ochronny głowacicy

Od początku marca do końca maja obowiązuje okres ochronny „głowatki” ze względu na tarło, które przypada na kwiecień i maj. Ryba posiada także wymiar ochronny – 70 cm.

Rekordowa głowacica

Największą głowacicę w Polsce złowił w 2001 roku Lubomir Huzvik. Jego trofeum miało długość 120 cm oraz ważyło 20,3 kg. – stan na 01.2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *