Skuteczne nęcenie w rzece
25 września 2019
Ryba miętus i jej miejscówki
21 października 2019

Gdzie na ryby? Wisła w Krakowie

 

 Wisła to największa rzeka w Polsce, a Kraków to jedno z naszych największych miast. Wpływ starej stolicy na królową naszych rzek spowodował jej spore przekształcenie, ale nie uszczuplił bogatego rybostanu Wisły. Opisywany odcinek jest bardzo zróżnicowany i atrakcyjny dla spławikowców, grunciarzy, spinningistów, a nawet wędkarzy muchowych!

 

 

Wisła w Krakowie – centrum

 

Ten odcinek, choć uregulowany, jest zasobny w ryby. Słynie on głównie z okazałych leszczy. Rzeka jest tutaj szeroka i na długich prostych odcinkach ryby przebywają daleko od brzegu, przez co trudno je złowić. Najprościej będzie ulokować się na zewnętrznych brzegach wiślanych zakoli tam, gdzie główny nurt płynie bliżej brzegu.

 

 

Najefektywniej będzie łowić gruntówką. Zazwyczaj używa się wersji z koszyczkiem zanętowym. Stosujemy grubą zanętę z dodatkiem robali, ziaren, makaronu, płatków owsianych lub pelletu rybnego. Również na hak zakładamy selektywną, dużą przynętę. Poza wspomnianymi polecam rosówki. Do walki ze sporą rybą w silnym nurcie potrzebny jest odpowiednio mocny sprzęt – żyłki o grubości 0,22 – 0,26 mm, a jeszcze lepiej plecionka, która stawia mniejszy opór w wodzie dzięki mniejszej średnicy. Przypon odpowiednio cieńszy. Słyszałem, że niektórzy wędkarze na wielkie, ostrożne leszcze z Wisły stosują nawet przypony z żyłki 0,14 mm. Haczyk nr 4 to standard.

 

Koszyk zanętowy JAXON

 

Trudniej tu o drapieżnika. Nieduże szczupaki i okonie da się złowić przy samych brzegach. Na rzecznych zakrętach, przy podwodnych stokach obmywanych głównym nurtem, jest szansa na sandacza.

 

Wisła na obrzeżach

 

To już rzeka znacznie bardziej dzika. W niektórych miejscach znajdziemy świetne miejsca z klasycznymi ostrogami, kamienne przemiały czy piaszczyste przykosy i łachy. Łatwiej tu o dobre miejsca blisko brzegu. Dla zmęczonych wielkomiejskim zgiełkiem te odcinki Wisły to dobre miejsca do odpoczynku.

 

Tu również poluje się głównie na leszcze. Sprzęt i zanęta nie różnią się od opisanych wcześniej. Jedynie zastosujemy lżejsze zestawy (zazwyczaj). Tu też częściej jest możliwość zastosowania skutecznej przystawki spławikowej.

 

Dzikie odcinki Wisły to świetne miejsca na drapieżniki. Głównie sandacze, ale również klenie, bolenie i szczupaki. Już na mapie internetowej widać wiele obiecujących miejscówek, a wizyta nad wodą pomoże łatwo odkryć klasyczne stanowiska drapieżników.

 

Stopnie wodne Dąbie i Przewóz, śluza Kościuszko

 

Są to jedne z najciekawszych, najbardziej urozmaiconych łowisk Krakowa. Przelewająca się woda tworzy atrakcyjne stanowiska dla ryb prądolubnych. Brzany, klenie czy bolenie to ryby, które możemy znaleźć poniżej progów wodnych. Spinningiści mogą tu fajnie połowić. Złowić tu można też certy, czy sapy. W niektórych miejscach znajdują się dobre miejsca dla muszkarzy, którzy mogą zapolować na grube klenie, jazie czy jelce.

 

WAŻNE: Pamiętamy o zachowaniu przepisowej odległości od śluzy.

 

Wiślane dopływy i porty

 

Nie ma wiele takich miejsc, ale może tym bardziej warto je znaleźć na mapie. Okolice wpadających do Wisły ciurków wodnych to zawsze ciekawe miejsca. Wiosną ryby gromadzą się w ich okolicach na tarło. Za nimi podążają głównie szczupaki i okonie. Latem dopływy dostarczają dodatkową porcję tlenu i pokarmu. Dopływy to też dobre łowiska w czasie większych przyborów wody w Wiśle. W części z nich można łowić bezpośrednio, a w przypadku tych mniejszych łowimy w Wiśle, w miejscu, gdzie wpada dopływ.

 

 

Jesienią i zimą ryby mogą wpływać do Wiślanych portów na zimowiska. Nie wszędzie można łowić w porcie, ale czasem warto obłowić okolice wejścia do portu lub jego połączenie z Wisłą. Są to dobre łowiska okoni, a może trafić się szczupak i sandacz.

 

W tych miejscach na białą rybę również sprawdza się gruntówka, choć ja jestem miłośnikiem spławika.

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *