Łowienie na plaży – surfcasting, jaki wybrać sprzęt? cz.2
6 lipca 2020
Zestaw spinningowy na okonia
22 lutego 2021

Drogi wobler – jak kombinować, by go nie stracić

Opcja taka, jak kilkuczęściowy wobler przypominający szczupaka z dwiema kotwiczkami, to dość drogi sprzęt na polowanie na ryby drapieżne, takie jak spory szczupak lub sandacz. Rzecz jasna niektórzy wędkarze używają tego typu woblera przez kilka sezonów, ale jest to połączone z użyciem wędkarskiej echosondy, bo tego typu sonda pokazuje nie tylko miejsca, w których aktualnie są ryby, ale też inne istotne dane, czyli ukształtowanie dna, a nawet konary, które znajdują się na dnie zbiornika wodnego. Bez echosondy zarzucanie drogiego woblera to raczej ryzykowna sprawa, bo przypadkowo możemy zahaczyć o jakieś konary znajdujące się pod wodą lub o jakieś śmieci, które ktoś wrzucił do jeziora.

Wobler do zadań specjalnych

Wobler Savage Gear SG Butch Lure 21cm 109g F 14-Jack Pike 3D

 

Wszystkie te śmieci mogą uszkodzić cenny sprzęt wędkarski i z tej właśnie przyczyny najlepiej jest zarzucać w miejsca sprawdzone, czyli w miejsca, w których nie uszkodziło się wcześniej sprzętu. Miejsca takie lepiej wytypować za pomocą echosondy lub skorzystać ze wskazówek, które mogą dać nam bardziej doświadczeni wędkarze. Rzecz jasna te porady nie dają nam pewności co do tego, że nie stracimy woblera, bo większa ryba drapieżna może go dosłownie zerwać. Taka ryba kombinuje, czyli płynie na wędkarza, by temu było trudniej wybierać żyłkę lub plecionkę. Kluczowe znaczenie ma też i to, że walczy, nagle zmieniając kierunek. Takie agresywne pływanie może spowodować zerwanie się żyłki lub plecionki.

 

Wobler DAM Natural Whitefish HL 14cm 30g Firetiger

 

Wobler – technika łowienia

 

Silny szczupak lub sandacz może się też ratować przepłynięciem pod konarem i dlatego wędkarze dość często wędkują we dwóch. Mowa tu dokładnie o tym, że jeden z nich walczy z rybą, a ten drugi w tym samym czasie może manewrować łodzią, ułatwiając koledze wybieranie plecionki. Kluczowe znaczenie ma też sprzęt, czyli hamulec w kołowrotku. Istotnym jest też i to, by szpula kołowrotka nie była opcją zbyt dużą, bo jeśli nie jest zbyt wielka, to ryba nie może wybrać zbyt wiele plecionki i przepłynąć pod konarem, który może przeciąć plecionkę. Rozsądne dobranie tego typu opcji to szansa na nie utracenie drogiej sztucznej przynęty i szansa na to, by złapać sporą rybę, która może mieć blisko metr długości. Rzecz jasna ta minimalizacja ryzyka nie zawsze daje przewidywalne rezultaty, ale trzeba kombinować w tym sprawdzonym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *