Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników
Dorsz Atlantycki, bo tak brzmi pełna nazwa popularnego dorsza, to ryba występująca w morzach, drapieżna. Jest największym przedstawicielem rodziny dorszowatych. W Polsce występuje także odmiana zwana Dorszem Bałtyckim. Dorsz posiada owalne, wydłużone ciało. Wyróżnia go sporych rozmiarów głowa z wydłużonym otworem gębowym. Dorsze, w zależności od podgatunku mają różne kolory grzbietu, od czarnego, poprzez brązowy aż po szarooliwkowy. Z kolei boki są jaśniejsze, zaś brzuch ma kolor biały. Ciało ryby pokrywają liczne ciemne plamki. Płetwy z reguły są ciemne. Dorsz atlantycki osiąga maksymalny wymiar 2 metrów, z kolei dorsze bałtyckie dorastają do długości 1,3 m. Jednak przeciętna długość tej ryby jest znacznie mniejsza i wynosi 70-80 cm. Co istotne, dorsze rosną przez całe życie a największe osobniki mogą dożywać nawet do 20 lat.
Dorsz występuje w morzach i oceanach, to jego naturalne środowisko. Młode ryby przebywają w wodach przybrzeżnych, a im starsze osobniki, tym głębsze wody zamieszkują. Występują na głębokościach 220-600 m. Morze Bałtyckie charakteryzuje się bardzo dużą ilością dorszy bałtyckich. W niektórych miejscach Bałtyku takich jak np. Zatoka Botnicka dorsze nie występują w ogóle z uwagi na zbyt niski poziom zasolenia wody.
Dorsza łowimy z łodzi, ponieważ aby liczyć na branie, należy zarzucać dobrze obciążone zestawy na większą głębokość. Ryba nie posiada okresu ochronnego dlatego możemy ją łowić przez cały rok, ale szanse na najlepsze brania mamy w maju, a także jesienią, gdy po leniwym okresie letnim, ryby zaczynają gromadzić zapasy tłuszczu na zimę.
Najlepszą techniką z uwagi na występowanie dorsza w morzu jest oczywiście trolling. Warto wyposażyć się w kilka przydatnych akcesoriów, które umożliwiają efektowne połowy tą techniką.
Dorsz jest drapieżnikiem, żywi się więc innymi rybami. Kluczowe będzie tu stosowanie sztucznej przynęty imitującej rybkę. Przynętą, którą doskonale sprawdza się w łowieniu dorszy jest pilker. Optymalnie, do połowu dorszy warto stosować pilkery o wadze 150-300 gramów. Możemy zastosować również dowolną przywieszkę na bocznym troku, która pomoże przyciągnąć rybią uwagę. Co istotne, pilkery są atakowane często i chętnie przez duże i dojrzałe osobniki.
Dorsz nie podlega ochronie, nie posiada on więc ani okresu ani wymiaru ochronnego.
Rekord Polski w wymiarze dorsza od 1997 roku należy do Zbigniewa Gwiździńskiego, który może pochwalić się okazem o wadze 28,9 kg oraz długości 137 cm. – stan na 12.2014