Ciężkie liny i karasie
21 maja 2019
Pięć najlepszych łowisk w Polsce – gdzie na ryby?
29 maja 2019

Długość włosa i przyponu karpiowego.

 

Jaka powinna być długość włosa i przyponu karpiowego? Zbadałem temat długości przyponu karpiowego oraz włosa, zebrawszy doświadczenia znanych karpiarzy. Poniżej przedstawiam wnioski:

 

 

Długość przyponu karpiowego

 

Długi przypon sprawdzi się w przypadku nęcenia kulkami. Są one rozrzucone na większym obszarze, a odstępy między nimi wynoszą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów, więc karp zbiera jedną, podnosi pysk, płynie do następnej, zasysa ją i tak dalej. Przy krótkim przyponie przynęta mogłaby nie wpaść do pyska wystarczająco głęboko.

Przypon karpiowy: kompletny zestaw karpiowy z bezpiecznym klipsem i krętlikiem do szybkiej wymiany oraz ciężarkiem 90 g.

 

Krótki przypon sprawdza się w łowieniu na gęstym dywanie zanęty oraz punktowym łowieniu z PVA lub methodą. Karp jest wtedy przyssany do dna i pływa bardzo wolno, wybierając zanętę. Dzięki krótkiemu przyponowi szybko szarpnie ciężarek i się zatnie. Przy gęstym dywanie zanętowym i długim przyponie, ryba mogłaby wyczuć linkę i wypluć przynętę, zanim zacięłaby się o ciężarek. Krótsze przypony stosuje się też przy zarzucaniu na znaczne odległości – zmniejszają ryzyko splątań.
W praktyce określenie czy przypon jest długi, czy krótki jest umowne. Jeżeli karpiom zahaczają się za krawędź wargi, to wydłuż wtedy przypon.

 

Włos wędkarski

Dyskusja na temat długości włosa trwa już od dawna. Zarówno długi, jak i krótki włos mają zagorzałych zwolenników i przeciwników. Którzy mają rację? Obie strony po części mają rację, a po części się mylą. Właściwa długość włosa zależy bowiem od kilku czynników, głównie od sposobu nęcenia.

 

 

Kiedy i jaki włos będzie najlepszy?

 

Długi włos :
– stosujemy z długim przyponem,
– przy nęceniu kulkami (dużymi cząstkami pokarmu rozrzuconymi na większym obszarze) – patrz – „Przypon”,
– gdy karpie są bardzo nieufne,
– do dużych przynęt (choć niektórzy stosują dość długie włosy nawet do małych przynęt).

 

Krótki włos:
– stosujemy zarówno z krótkim, jak i długim przyponem,
– przy nęceniu dywanowym, PVA i methodzie – patrz – „Przypon”,
– do pop-upów,
– do małych przynęt (im większa przynęta, tym dłuższy włos).

 

Jak długi powinien być włos wędkarski?

 

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale…

 

Możesz sprawdzić, czy po założeniu przynęty na włos, hak obraca się swobodnie. Zobacz, jak leży na dnie i jak przynęta zachowuje się w wodzie.

 

Niektórzy podają, że przynęta powinna znajdować się od 2 do 5 cm od haczyka, a na niektórych łowiskach nawet 7 cm! (w przypadku większych przynęt). Skoro im się to sprawdza, to pewnie tak jest. Ja określiłbym tą odległość inaczej. Powinna być wprost proporcjonalna do wielkości przynęty. W przypadku większych przynęt odległość przynęty od haka powinna wynosić od 1 do 2 razy średnicę przynęty. Jeżeli np. łowię na kulkę 20 mm, to jej odległość od haka powinna wynosić między 20 mm a 40 mm. Oczywiście to dotyczy przynęt pojedynczych. Jeżeli łowiłbym na dwie kulki 20 mm, to ich odległość od haka również ustawiłbym między 20 mm, a 40 mm.

 

Generalnie unikałbym włosów krótszych niż średnica przynęty np. kulka 20 mm odsunięta od haka 5 mm. Taki zestaw też będzie łapał ryby, ale myślę, że gorzej niż długi włos i spinek będzie więcej.

 

Zalety i wady włosów wędkarskich

 

Zalety długiego włosa wędkarskiego:
– hak ma dużą swobodę i może penetrować pysk karpia,
– przynęta zachowuje się bardziej naturalnie,
– selektywność – eliminacja brań małych karpi oraz wielu innych niechcianych ryb,
– pomaga przechytrzyć karpie, które były łowione na włos typowej długości.

 

Wady długiego włosa:
– długie włosy nie nadają się do połowu mniejszych karpi np. na zawodach,
– zaplatania włosa o hak: w skrajnych sytuacjach włos może nabić się na hak i całkowicie uniemożliwić zacięcie ryby (można temu łatwo zapobiec, zakładając a włos np. siateczkę PVA lub piankę PVA albo przywiązując włos do haka nicią PVA)

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *