Ciekawostki wędkarskie - czy wiesz że ...
Ciekawostki wędkarskie – czy wiesz że …
16 sierpnia 2012
Podlodowa-blaszka
Pierwsze przygody na lodzie
15 października 2013

Czas na sandacza

Czas na sandacza

Jak złowić Sandacza?

Sandacz to szlachetna ryba drapieżna, zasiedlająca głównie środkowy oraz dolny bieg średnich i dużych rzek, jeziora z piaszczysto – mulistym dnem i mętnej wodzie głębokości 4 – 12m, jak również zbiorniki zaporowe i wyrobiska pożwirowe. Można spotkać go też w jeziorach oraz zalewach przymorskich. Osiąga on spore rozmiary, dochodząc często do metra długości, a przy tym kilkunastu kilogramów. W czwartym roku życia sandacz przekracza swój wymiar ochronny (45cm) i waży kilogram.

Gdzie występują sandacze?

Jednymi z ulubionych miejsc tarła sandaczy jest twarde, piaszczyste i żwirowe połacie dna, miejsce, gdzie dużo jest podwodnych górek i rafy. Jako ryby żyjące stadnie zasiedlają w zbiornikach zaporowych zbocza zalanego koryta oraz blaty naszpikowane karczami. W rzekach bytują głównie w rynnach, za przykosami i blisko kamienno – faszynowych opasek i filarów mostowych. W trakcie tarła samce są bardzo agresywne i odpędzają od swoich gniazd nawet większe ryby od siebie. To właśnie samce formują gniazdo i pilnują ikry, a następnie wylęgu.

Pokarm sandacza stanowią ukleje, małe płocie, leszcze, krąpie, okonie, jazgarze i kiełbie. Zdarza się też, że pożywią się mięsem raka, dżdżownicy lub białego robaka. Niebezpieczeństwo dorastających, młodych sandaczy stanowią przede wszystkim duże szczupaki, sumy oraz kormorany.

Naprawdę dobrymi łowiskami dla sandaczy są rzeki, zaporowe zbiorniki i wyrobiska pokopalniane, gdzie okręgi PZW co roku wpuszczają miliony sztuk narybku. Można skorzystać również z dość dużej liczby jezior, jednak głównie tych zarządzanych przez prezesów spółek lub gospodarstw rybackich, gdyż niestety przez nadmierne odłowy sieciowe, kłusownictwo i słabe zarybienia – sandacz zniknął z dużej liczby polskich wód.

Sposoby łowienia sandacza

Historii i sposobów łowienia sandacza napisano bardzo dużo, początkowo chwaląc wyższość martwej i żywej rybki nad spiningowaniem. Obecnie duża część spinningistów jako przynętę numer 1 uznaje gumę, co powoduje, iż wielu młodych wędkarzy nie sięga po inne wabiki. Czy jest ona oby na pewno wszędzie skuteczna? Istnieją też inne sztuczne przynęty, które doskonale sprawdzają się na wielu łowiskach. A może metoda żywcowa jest tą, która w łowieniu okazów ma przewagę nad przynętami sztucznymi?

Niestety sandacz coraz trudniej da złapać się na kolorowe sztuczności. Jest on się bardziej ostrożny, przez co znowu bierze lepiej na naturalne przynęty. Aby łowić skutecznie warto przypomnieć sobie podstawowe zasady łowienia: na filet i żywca w rzekach oraz jeziorach.

RZEKA

Dobrze jest zaopatrzyć się w sztywne wędzisko o długości mniej więcej 3,6m oraz wyrzucie od 80 do 100gramów. Wędkę można zarzucić na spokojnej wodzie. Schronieniem sandaczy może być podmyty brzeg, dołki za „przeszkodami” różnego typu, zwaliskami sztucznymi czy naturalnymi, skraje „warkoczy”. W łowieniu martwa rybka jest równie skuteczna jak żywa, a nie męczy się przy tym ryby. Jednymi z najbardziej skutecznych są: ukleje, jazgarze i kiełbie. Wędkę umieścić można pod kątem około 45 – 60 stopni w stosunku do lustra wody. Dobrze jest obserwować spławik, gdyż sandacz (podobnie jak okoń) atakuje swoją zdobycz od tyłu z szeroko otwartym pyskiem. Nawet kilogramowy sandacz podczas ataku zasysa praktycznie całą rybkę łącznie z haczykiem. Gdy więc spławik znika pod wodą należy zaciąć. Zdarza się też, że sandacz żeruje dosyć słabo, można wtedy włączyć dolny bieg kołowrotka i dać wyciągnąć mu kilka metrów żyłki przed zacięciem. Ta metoda skutkuje dosyć często.

JEZIORO

Podczas łowienia sandacza w jeziorze trzeba dokładnie wiedzieć gdzie znajdują się twarde kawałki dna. Najlepiej robić to w pobliżu spadów, górek, półek podwodnych lub też blatów. Dobrze będą tu pasowały haczyki z oczkiem połączone z żyłką przyponową (często węzłem Palomar). Przypon może mieć długość pół metra. Nie należy używać spławików o dużej wyporności – np. nie przekraczających 5 gramów. Na łowiskach płytszych można zastosować spławiki do odległościówki z obciążeniem wstępnym 2+2g, 2+3g, 3+3g. Po zmroku dobrym rozwiązaniem będą „świetliki”.

Jedną ze strategii jest łowienie na dwie wędki. Jedną ustawić można na filet położony na dnie, natomiast drugą na żywczyka – nad dnem. Skutecznym sposobem, aby jedna z najlepszych przynęt – ukleja – nie wypływała do powierzchni jest zastosowanie jej na zestawie sandaczowym w formie martwej rybki zaczepionej za grzbiet , kiedy wiatr porusza zestawem. Należy przebić jej pęcherz pławny oraz posmarować atraktorem stynki lub tez krwi.

Sandacz na fileta

Sandacz znany jest z dosyć „kapryśnej” natury i jest w stanie trzymać swoją zdobycz w pysku nawet kilka minut (nie połykając jej), jeśli pudłuje się więc kilka zacięć trzeba przesunąć haczyk blisko ogona ryby (fileta) lub też dać sandaczowi więcej czasu na połknięcie przynęty. Ryby często bawią się przynętą i nie należy się niecierpliwić, ponieważ w ten sposób potrafią zachowywać się pokaźne sztuki. Dobrze jest więc zacinać dopiero wtedy gdy spławik całkiem zniknie pod wodą i widać wyraźnie napinającą się żyłkę. Czasem warto po prostu zaczekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *