Średnice przyponów w metodzie gruntowej
Średnice przyponów w metodzie gruntowej
12 sierpnia 2012
Nocne przynęty spiningowe na jazie, klenia, sandacza lub suma
Nocne przynęty spiningowe na jazie, klenia, sandacza lub suma
13 sierpnia 2012

Co zrobić gdy mamy słabe brania ryb?

Co-zrobic-gdy-mamy-slabe-brania-ryb

Słabe brania

Ostatnimi czasy słabe brania ryb na naszych wodach, w których wędkujemy to niemal norma. Dla mniej wprawionych wędkarzy wyjazd na ryby w dni, w których ryby są bardziej markotne oznacza, że połów będzie dużo słabszy, a niekiedy żaden. A do tego niestety dzisiejsza gospodarka rybna nie należy do najlepszych, liczba ryb zmniejsza się w naszych łowiskach znacząco.

Zarybianie akwenów

Zarybianie akwenów to często duża przesada lub fikcja, bo jak tu nazwać kilka rybek wpuszczonych do zbiornika bez pomyślunku, ładu i składu. Dodatkowo mięsiarze zabierają niejednokrotnie wszystko co złowią, bo i takich spotykałem na łowiskach. Wszyscy oni czują się bezkarni, a ich moralność wędkarska jest bliska zeru. Jednak jest to ciekawy temat na następny artykuł.

Oczywiście jest rzesza wędkarzy z krwi i kości, którym pasja nie pozwala na trzebienie rybostanu i chwała im za to. Jednakże i w takich warunkach można coś złowić i możemy być z tego połowu zadowoleni. Potrzeba jest jednak odpowiedniego przygotowania. I tak na takie warunki wędkarskie najlepszą metodą zawsze okazuje się odchudzanie sprzętu wędkarskiego, zanęt wędkarskich oraz przynęt. Niejednokrotnie podczas połowów w takich warunkach konieczna jest cisza, spokój wewnętrzny wędkarza oraz jego umiejętności. Skupmy się jednak na sprzęcie wędkarskim, zanętach i przynętach.

Dopasowanie sprzętu do połowów

I tak zaczynając od odchudzania sprzętu wędkarskiego mniejszą uwagę poświęcimy na wędkach i kołowrotkach, a większą na żyłce, przyponie, obciążeniu i haczykach. Krótko mówiąc na tym co leży w wodzie. Przypon takiego zestawu powinien być cieńszy niż zazwyczaj i proponuje tu zmniejszenie go o jeden numer niż zazwyczaj. Co prawda w metodzie gruntowej nie będzie miało to za dużego znaczenia, jak w metodzie spławikowej, jednak nie zaszkodzi i tu odchudzić zestaw.

Obciążenie i spławiki warto także dopasować odpowiednio. Ogólnie stosujemy jak najlżejsze zestawy na jakie pozwalają nam dane warunki atmosferyczne. Haczyki jakie zastosujemy będą oczywiście inne na wody stojące, tu może być zastosowany zwykły haczyk lub mocniejszy kuty na wody płynące. Muszą one być dostosowane do przynęty i tak rozmiary haczyka to 16-20, na które zakładamy 2 pinki lub jednego białego robaczka lub kilka ochotek.

Pomarańczowa ryba

Należy pamiętać by stosować przynęty bardzo drobne, zmniejszając ich liczbę na haczyku. Proponuję nie stosować przynęt roślinnych, a skupić się na tak zwanym mięsku. Dobra będzie tu pinka a jak nie ma brań należy zmienić ją na ochotkę, która bardzo dobra jest szczególnie na późną jesień, zimę oraz wczesną wiosnę.

Stosowanie zanęt

Gdy mimo wszystko ryby nie biorą lub intensywność brań jest bardzo mała należy zastosować zanęty, ale nie mogą być one zbytnio treściwe i nie może być jej za dużo. Powinna być drobna i mieć mniej składników odżywczych. Na słabe, chimeryczne brania dobrze zastosować dżokersa z niewielką domieszką zanęty wędkarskiej, a w zimowe dni z samą gliną i/lub ziemią. Można dodać także minimalną ilość pinki lub robaczków.

1 Komentarz

  1. Kraszko pisze:

    Zmniejszenie ilości ryb jest przez rybaków a nie wędkarzy mięsiarzy, ci pierwsi ciągną siaty ryb , małe sztuki też i one zarówno przez siatę, jak i zacięcie, w 80 procentach giną po wpuszczeniu do wody lub chorują zarażając inne. Powinien być zakaz rybaków na rzekach .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *