wrzesien-na-rybac-weglug-marcina
Wrzesień na rybach według Marcina
11 września 2015
pierwszy-zestaw-spinningowy-co-wybrac
Pierwszy zestaw spinningowy – co wybrać?
25 września 2015

Co dodać do zanęty, aby była skuteczna?

co-dodac-do-zanety-aby-byla-skutecna

Czy zdarzyło Ci się, że zazwyczaj skuteczna przynęta danego dnia kompletnie zawodzi? Może wystarczyło, że zmieniłeś przynętę na inną, a łowisko ożywało? Skąd bierze się to rybie wybrzydzanie?

Zbilansowana dieta przede wszystkim

Myślę, że jest to kwestia biologii. Co mam na myśli? Przykładowo, jeżeli codziennie jadłbyś na obiad tylko golonkę to po ilu dniach by Ci zbrzydła? Miałbyś ochotę na jakąś odmianę, może warzywa lub owoce. Dlaczego? Ponieważ nasze organizmy potrzebują zbilansowanej diety bogatej w różnorodne składniki odżywcze. Jeżeli jakiegoś składnika nam brakuje to w naszym umyśle pojawia się chęć zjedzenia czegoś co zawiera ów brakujący składnik. Podobnie jest z rybami. Jeżeli wszyscy wędkarze nęcą głównie kukurydzą to rybom może brakować w diecie białka i tłuszczy. Wystarczy dodać do naszej zanęty składniki posiadające pożądane przez ryby substancje, aby te zainteresowały się naszym nęciskiem. Nawet jeżeli część z tego co dodaliśmy do zanęty nie będzie dla ryb interesujące to przy odpowiednio różnorodnej mieszance zawsze znajdą jakiś składnik, który będzie przez nie chętnie pobierany.

Łowienie bez zanęty? Czy tak się da?

Kiedy zaczynałem swoją przygodę z wędkarstwem w ogóle nie używałem zanęty. Efektem był niczym nie zmącony spokój, który pozwalał mi cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Po jakimś jednak czasie sam odpoczynek na łonie przyrody przestał mi już wystarczać. Obudziła się we mnie chęć złowienia jakiejś ryby. Za przykładem starszych wędkarzy, zacząłem więc używać zanęty. Była to samodzielnie skomponowana mieszanka mielonego pieczywa i mielonych ziaren. Składała się tylko z drobnych frakcji. Efekty pojawiły się, ale były równie małe co granulacja moich zanęt. Kolejnym krokiem do przodu okazało się dodanie do moich zanęt grubych gotowanych ziaren i zwiększenie ilości samej zanęty. Teraz efekty były już bardzo dobre.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Zacząłem się zastanawiać jak poczynić kolejny krok w zwiększeniu skuteczności moich mieszanek. Swoistego olśnienia doznałem kiedy przygotowywałem nowy przepis na kulki proteinowe. Powszechnie wiadomo, że skuteczność kulek wynika w głównej mierze z ich dobrze zbilansowanej wartości odżywczej. Dobra kulka zawiera wszystko to co rybie jest potrzebne do życia – białka zwierzęce i roślinne, tłuszcze zwierzęce i roślinne, cukry, witaminy i sole mineralne.

W naturalnych warunkach, żeby dostarczyć organizmowi kompletny zestaw składników odżywczych ryby muszą zjadać bardzo zróżnicowany pokarm – owady, ślimaki, małże, rośliny, nasiona, plankton, a nawet owoce. Ryba musi się przy tym porządnie napływać. Tu widać siłę kulek. Wystarczy bowiem, że ryba zje nasze kluki, a dostarczy organizmowi wszystkie lub prawie wszystkie składniki odżywcze. Jest to niezwykle kuszący pokarm.

co dodać do zanęty

Jak ten stan rzeczy wykorzystać do zwiększenia skuteczności polowania na mniejsze karpiowate jak np. lin, czy karaś? Rozwiązania są dwa. Po pierwsze do naszej zanęty możemy dodać mikro kulki. Przy regularnym nęceniu możemy liczyć na niezłe efekty. Drugim rozwiązaniem jest wzbogacenie naszej zanęty o wiele różnorodnych dodatków. Białko dostarczą robaki, mielonka, czy pellet na bazie maczki rybnej. Ziarna zbóż zapewnią cukry, a rośliny oleiste – tłuszcze. Brak soli mineralnych można uzupełnić dodając grubej soli kamiennej lub morskiej. Zanęta bogata w różnorodne dodatki będzie interesująca nie tylko ze względu na to iż dostarcza różnorodne składniki odżywcze. Jej zaletą jest też mnogość smaków, zapachów, kolorów i wielkości kąsków. Proporcje pomiędzy poszczególnymi dodatkami powinny być nierówne. Niektóre składniki powinny wyraźnie dominować nad innymi ilością. To jakich dodatków użyjemy i w jakiej proporcji zależy od gatunku na jaki polujemy, rybostanu zbiornika, czy pory roku. Ważna jest jednak przede wszystkim różnorodność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *