Szczupaki – poznaj sekrety drapieżników
16 maja 2019
Długość włosa i przyponu karpiowego.
27 maja 2019

Ciężkie liny i karasie

 

Przystawka ze spławikiem zarzucona blisko brzegu na liny i karasie to wędkarska klasyka. Nawet zapaleni spinningiści, czy karpiarze czasem odkładają swój zazwyczaj używany oręż i zasadzają się w krzakach na prosiaczki. Ale przecież nie chodzi tu o łowienie na spławik, a o łowienie oliwkowo złotych cudeniek.

 

 

Liny i karasie

 

Mało kto próbuje podejść te ryby innym sposobem. Czasem ciężko przełamać się do takiego łowienia. Niektórzy wszak, tak biegle nauczyli się łowić liny i karasie z gruntu, że ich efekty nieraz biją na głowę wędkarzy łowiących tradycyjnie. Dlaczego?
– daleko od brzegu mało kto poluje na liny i karasie, dlatego czują się one tam bezpiecznie,
– metoda gruntowa daje możliwość zastosowania zestawu samozacinającego, który bywa niezwykle skuteczny,
– łowienie na włos ułatwia samozacięcie, jeżeli przejrzysz rubryki rekordowych połowów, to zobaczysz, że wiele największych egzemplarzy zostało złowione na ciężko, często na zestaw samozacinający,
– precyzja nęcenia,
– łowiąc na ciężko też możemy zarzucać w ulubione miejscówki linów i karasi – płytkie i zarośnięte (np. podwodne górki, kępy roślin z dala od brzegu itp.)

 

 

Metody na liny i karasie

 

Na gruntowe liny i karasie polecam przetestować dwie metody.

 

Zestaw przelotowy:
Z koszyczkiem lub oliwką. Żyłka główna minimum 0,20, przypon z żyłki lub cienkiej plecionki o długości 30-40 cm. Koszyczek na samej agrafce, bez typowej grubej, czarnej rury. Ewentualnie można zastosować rurkę karpiową, która ładnie tonie. Dobrym rozwiązaniem może okazać się koszyk do białych robaków lub pelletu. Haczyk dopasowany do przynęty, którą na niego nadziejemy.Jako przynętę polecam czerwone robaki, białe robaki, groch, kukurydzę i łubin.

 

Zestaw samozacinający:
Z koszyczkiem do methody lub ciężarkiem. Przypon 10-15 cm z żyłki 0,18-0,24, haczyk numer 14-8 z dowiązanym włosem z cienkiej plecionki lub gumką do pelletu.
Przyda się, gdy ryby są mniej aktywne lub wybredne. Sztywny przypon utrudni im wyplucie przynęty. Przynęta powinna być neutralnie wyporna, aby biorąca ryba głębiej ją zassała. Można użyć w tym celu pop-upów, pianki, pływającej kukurydzy lub białych robaków (sztucznych) lub korka. Zwłaszcza ten zestaw polecam.

 

Liny i karasie – nęcenie

Procą wędkarską wystrzeliwuję garść ziaren lub pelletu w dany obszar. Koszyczkiem posyłam celnie zanętę gruntową z ziarnami i robalami lub pellet. Jeżeli stosują ciężarek (gdy zanęta gruntowa wabi drobnicę) wystarczy mi, to co wystrzeliłem z procy lub wiążę woreczek PVA.
Jeżeli tylko mogę, nęcę wybrane miejsce 0,5 – 1 l mieszanki grubych ziaren. Zdecydowanie poprawia to efekty.

 

 

Sygnalizacja brań

 

W zestawie przelotowym stosuję lekkie bombki ze styropianu lub pudełeczka z kinder niespodzianki. Chodzi o to by opór był jak najmniejszy. W zestawie samozacinającym nie ma to znaczenia.

 

Rafał Pokusiński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *