Nocne przynęty spiningowe na jazie, klenia, sandacza lub suma
Nocne przynęty spiningowe na jazie, klenia, sandacza lub suma
13 sierpnia 2012
Czas na sandacza
Czas na sandacza
7 października 2013

Ciekawostki wędkarskie – czy wiesz że …

Ciekawostki wędkarskie - czy wiesz że ...

Czy wiesz, że…

czyli ciekawostki dla wędkarzy:

 1. W pobliżu miejscowości Łojewo, rzece Łupawie, dnia 14 marca 1990r. o godzinie 11:30, został złowiony przez 21 letniego wtedy wędkarza Pana Piotra Musiała z Koła PZW w Łęczycy, pstrąg potokowy, który ważył 5,4kg i mierzył 82cm.
 2. Czy wiesz, że łacińska nazwa szczupaka to Esox lucius i w wolnym tłumaczeniu oznacza “głodny wilk”? Jako pierwszy nazwy tej użył szwedzki przyrodnik Karol Linneusz w roku 1758.
 3. Czy wiesz, że kiedyś podpórki określano mianem “leniuchów”? Nazywano je tak, gdyż sądzono, że używają ich tylko “niedzielni wędkarze” dla których ważniejsze jest śniadanie niż łowienie.
 4. Czy wiesz, że rekordowy okaz palii jeziorowej (ryba bardzo przypominająca pstrąga źródlanego) został złowiony w 1970 roku przez Larry’ego Daunisa nad Jeziorem Wielkiego Niedźwiedzia i ważył 29,4kg?
 5. Czy wiesz, że okoń nilowy jest gatunkiem introdukowanym i  trafił do Jeziora Wiktorii w Afryce centralnej pod koniec lat pięćdziesiątych? Wg niepotwierdzonych informacji okonie łowione w Jeziorze Wiktorii osiągały wagę nawet 215kg!
 6. Czy wiesz, że na jeziorze Kariba odbywają się największe wędkarskie zawody świata na wodach słodkich? Jest to międzynarodowy turniej w łowieniu ryb tygrysów.
 7. Czy wiesz, że ryba tygrysia zwana goliatem (Hydrocynus goliath) ma jedne z największych zębów wśród ryb, poluje w niewielkich stadach (około 5 osobników), a jej łupem padają również ludzie!
 8. Czy wiesz, że aż 4 gminy w Polsce rokrocznie organizują Święto Leszcza? Święto przypada tradycyjnie na przełomie lipca i sierpnia.
 9. Czy wiesz, że do tej pory odkryto ponad 20 000 gatunków ryb?
 10. Czy wiesz, że sum europejski jest “kanibalem”? Jest nim do tego stopnia, że w prywatnych hodowlach (np. w Niemczech) trzeba niemalże nieustannie oddzielać od siebie osobniki, aby większe sumiki nie pozjadały swojego rodzeństwa.
 11. Czy wiesz że najstarsza literatura wędkarska, czyli najwcześniejsze znane teksty wędkarskie, jak ustalili badacze wędkarsta, które były poświęcone łowieniu ryb dla przyjemności na wedkę jest dziełem rzymianina Claudiusa Aeliana około 170 – 230 p. Ch.. Opisał jak mieszkańcy Macedonii łowili pstrągi na sztuczną muchę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *