Bolen
Boleń
30 grudnia 2014
dorsz
Dorsz
30 grudnia 2014

Certa

Certa

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Certa to ryba z rodziny karpiowatych. Jej wygląd nieco różni się od typowych przedstawicieli tej grupy jak karp czy amur. Certa osiąga maksymalnie ok. 50- cm długości, zaś z reguły jest to przedział 30-40 cm. Ryba ma wydłużone, na bokach bardzo mocno spłaszczone. Brzuch oraz grzbiet ryby są pozbawione łusek. Charakteryzuje się miękkim otworem gębowym a jej znakiem rozpoznawczym są grube wargi. Płetwa ogonowa jest mocno wcięta. Certa posiada szaroniebieski grzbiet, a także srebrzyste boki. Kolory te zmieniają się w okresie tarła, przechodząc w kolor czarny. Jej brzuch ma kolor biały a tęczówka jest szarobrązowa.

certa

Występowanie i liczebność

 

Certa jest rybą, która występuje wyłącznie w Europie. Jej naturalne miejsca do życia to zlewiska Morza Północnego, Bałtyku a także mórz: Kaspijskiego, Czarnego i Azowskiego, a także jeziora Pejpus i Ładoga. Oprócz terenów morskich, występuje także w rzekach o wolnym nurcie. Najczęściej występuje w wodach głębokich, w miejscach gdzie dno jest stosunkowo twarde.

Gdzie i kiedy łowić certę?

Na certy najlepiej zasadzać się w ciepłych miesiącach roku, jak lipiec i sierpień. Do 30 czerwca obowiązuje okres ochronny. Doskonałym miejscem będą mniejsze rzeki, o twardym dnie.

Jaką techniką łowić certę?

Jeśli mówimy o rybach występujących w rzece, to najpopularniejsze techniki to oczywiście spławik oraz grunt. W przypadku certy te techniki również mają najlepsze zastosowanie.

Najlepsze przynęty na certę

 

Naturalne pożywienie dla certy stanowi wodny plankton, larwy owadów, małżoraczki, ślimaki a także ikra i glony. Doskonale sprawdza się tutaj kukurydza (może być dipowana), ale także rosówki i żółty ser. Z powodzeniem można dodawać je także do zanęty.

Okres ochronny certy

W naszym kraju certa jest gatunkiem chronionym. Obowiązuje wymiar i okres ochronny. Wymiar wynosi 30 cm, zaś okres ochronny tej ryby trwa od 1 stycznia do 30 czerwca. Wyjątkiem jest Wisła, od zapory we Włocławku aż do jej ujścia. Na tym odcinku certa jest chroniona od września do końca listopada. Określony jest także limit dobowy, który wynosi 5 sztuk.

Rekordowa certa

Certa może pochwalic się jednym z najdłużej obowiązujących rekordów Polski jeśli chodzi o wymiary ryby. Od 1979 roku należy on do Kazimierza Stanisławskiego, któremu udało się złowić okaz o wadze 1,74 kg i długości 51 cm. – stan na 12.2014

Galeria certowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *