stare_kolowrotki
Stare kołowrotki
23 grudnia 2014
Bolen
Boleń
30 grudnia 2014

Brzana pospolita

Brzana pospolita

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Brzana pospolita to kolejna ryba w naszej bazie, która jest przedstawicielem rodziny karpiowatych. Jest to gatunek ryby występujący w rzekach. Charakteryzuje się ona niskim, podłużnym ciałem o walcowatym kształcie, o głęboko wciętej płetwie ogonowej i twardej płetwie grzbietowej, zakończonej grubym i twardym promieniem. Przeciętna długośc brzany pospolitej oscyluje w granicach 70 cm dla dorosłych osobników. Jej dolna część otworu gębowego jest wysuwana a oczy są skierowane w górę.

amur biały wymiary

Występowanie i liczebność

 

Brzana jest rybą typowo rzeczną. Występuje praktycznie na terenie całej Europy, w niektórych krajach jest introdukowana. Największe skupiska brzany pospolitej to dorzecza Tamizy, Loary, Dniestru, Dunaju, Łaby i Dniepru. W Polsce można ją spotkać w wielu rzekach, głównie tych stanowiących dorzecze Odry i Wisły. Jej ulubione miejsca do bytowania to obszary o twardym, kamienistym lub piaszczystym dnie. Starsze osobniki przebywają na większych głębokościach, młode z kolei z uwagi na wysokie wymagania tlenowe, wybierają miejsca bliżej brzegu. W niektórych rejonach brzana jest o wysokim znaczeniu dla gospodarki.

Gdzie i kiedy łowić brzanę?

Jedną z rzek słynących ze sporej ilości brzany jest San. Ryby z pewnością pojawią się w miejscach o kamienistym dnie, na większych głębokościach, gdzie prąd jest silny.

Jaką techniką łowić brzanę?

Z uwagi na naturalne środowisko brzany jakim jest rzeka, najchętniej i najczęściej stosowane techniki, to spławik, grunt oraz spinning. Z pewnością do tego typu połowów dobrze nada się wędka typu feeder lub bolonka.

Najlepsze przynęty na brzanę

Brzana odżywia się larwami owadów, kiełżami, a także mięczakami, czasem także małymi rybkami. Jako przynęta sprawdzi się tutaj wobler, lub wirówka. Warto zdecydować się także na zanętę rzeczną, z dodatkiem kukurydzy konserwowej, białego robaka lub gotowanych konopii.

Okres ochronny Brzany

 

Brzana jest gatunkiem chronionym, posiada swój okres i wymiar ochronny. Okres ochronny brzany pospolitej rozpoczyna się 1 stycznia i trwa do końca kwietnia. W pozostałym okresie roku możemy je łowić bez konsekwencji. Należy jednak przestrzegać wymiaru ochronnego, który dla brzany wynosi 40 cm.

Rekordowa brzana

 

Największa brzana jaką udało się złowić w polskich wodach osiągnęła wagę 7,00 kg oraz długość 85 cm. Rekord został ustanowiony w 2000 roku i należy do Jana Trymersa. – stan na 12.2014

Galeria okazów – brzana

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *