Brzana pospolita
Brzana pospolita
29 grudnia 2014
Certa
Certa
30 grudnia 2014

Boleń

Bolen

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Boleń to ryba należąca do rodziny karpiowatych. Wymiary dorosłych osobników wynoszą od 50 do 75 cm długości (maksymalnie 120 cm) oraz maksymalnie 12 kg wagi, z czego średnio jest to przedział 6-8 kg. Tak jak większość ryb karpiowatych, bolenie charakteryzują się podłużnym, nieco spłaszczonym ciałem o wyraźnie zaokrąglonym brzuchu. Wzdłuż linii bocznej przebiegają niewielkich rozmiarów łuski. Boleń posiada spiczastą głowę oraz małych rozmiarów oczy. Charakteryzuje się również wysoką płetwą grzbietową, a także ostro zakończonymi płetwami piersiowymi. Boleń jest drapieżnikiem, posiada dwurzędowe zęby gardłowe. Jego grzbiet ma najczęściej, zaś boki lśnią na żółto. Ciało w okolicy brzucha białe, płetwy mają zabarwienie lekko czerwone.

boleń pospolity

Występowanie i liczebność

 

Ryba ta wywodzi się z Europy Środkowej, jej główne siedlisko to dorzecza Dunaju, tereny od Renu do Uralu oraz okolice Morza Kaspijskiego. Bolenie występują głównie w nizinnych rzekach, a także w zatokach, zbiornikach zaporowych i jeziorach. Dorosłe osobniki trzymają się prądu rzecznego. Z reguły nie żerują w stadach.

Gdzie i kiedy łowić bolenia?

Bolenie najlepiej biorą w okresie wiosna-lato-jesień. Ciepłe miesiące korzystnie wpływają na żerowanie tych ryb, dlatego wtedy są one szczególnie aktywne. Z kolei jesienią jest większa szansa złowienia drapieżnika z uwagi na niższe temperatury i częstą chęć upolowania łatwej zdobyczy jaką wydaję się nasza przynęta.

Jaką techniką łowić bolenia?

Z uwagi na występowanie i charakterystykę boleni, najczęściej praktykowaną techniką ich połowu jest oczywiście łowienie na spinning. Wędzisko o ugięciu parabolicznym, o długości ok. 2,70-3,30m.

Najlepsze przynęty na bolenia

 

Boleń to jeden z najbardziej agresywnych drapieżników zaliczających się do rodziny karpiowatych. Dorosłe osobniki żywią się drobnicą, do której zaliczyć można ukleje, klenie czy płotki. Dlatego łowienie na żywca jest dobrą metodą. Równie dobre efekty przyniesie użycie cykady, która jest niezwykle popularną przynętą służącą do łowienia boleni, warto sprawdzić także lusterkujący Glitter. Oczywiście nie należy zapominać o coblerach i błystkach, które również mogą się przydać.

Okres ochronny bolenia

Od 1 stycznia do 30 kwietnia trwa okres ochronny bolenia.

Rekordowy boleń

Oficjalny rekord Polski od 2013 roku należy do Rafała Wikluka. Może się on poszczycić okazem o następujących wymiarach: waga – 8,43 kg, długość – 90,0 cm. – stan na 12.2014

Galeria boleniowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *