Śliz pospolity
Śliz pospolity
31 października 2017
Okon-pospolity
Listopadowe okonie
6 listopada 2017

Amur w Polsce

Amur występuje naturalnie rzekach azjatyckich. Występuje w Mongolii, a nawet Himalajach. Ryby te dorastają nawet do 70 kg, osobniki takie łowiono w Azji wschodniej. W Polsce bardzo dobrze się zaaklimatyzował wprowadzony w 1965 roku jako ryba techniczna, mająca dzięki swojej żarłoczności i dobremu przyrostowi być bardzo atrakcyjna w naszych wodach. Niestety ryba ta nie odbywa u nas tarła. Badając przyrosty, jakie posiada, można powiedzieć, że może osiągać wagę 10 kg już w około 5-7 lat, zależnie od dostępności pokarmu w łowisku.

Pożywieniem tej ryby są głównie roślinność, ale zdarza się, że większe sztuki żerują także na pokarmie zwierzęcym. Nie stanowi konkurencji dla naszych rodzimych ryb, lecz większe zarybienie zbiornika może doprowadzić w krótkim czasie do zmniejszenia roślinności w zbiorniku. Co z kolei może utrudnić tarło naszym rodzimym rybom. Dlatego trzeba bardzo uważać z zarybieniami tym gatunkiem i należy to konsultować z ichtiologiem.

Ryby te można poławiać na szereg przynęt, takich jak: ziemniak, chleb, liść sałaty, truskawka, kawałek jabłka, wiśnia, cykoria, skórka bułki, źdźbło tataraku, kukurydza, liście i kwiaty wierzby, koniczyna, ciasto, rosówka, żółty ser, ciasto, kulki proteinowe, pellet, żołędzie, brukselka, liść pietruszki, małże. Jak widać, lista ta jest dość duża i pobieranie pokarmu zależy od pokarmu dostępnego w zbiorniku, jak i od tego, czym nęcimy te ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *