WMP pomaga – Stowarzyszenie Nasza Narew
WMP pomaga – Stowarzyszenie “Nasza Narew”
15 grudnia 2014
karp swiateczny
Karp świąteczny
23 grudnia 2014

Amur Biały

Amur-Biały

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

Amur biały jest rybą z rodziny karpiowatych. Charakteryzuje się podłużnym, nieco spłaszczonym ciałem o walcowatym kształcie i nieco zaokrąglonym brzuchu, pokrytym sporej wielkości łuskami. Łuski posiadają ciemne obramowanie. Amury mają ciemno i czarno-zielone grzbiety, a boki są jaśniejsze i mają barwę żółtozielone. Osiągają maksymalnie ok. 150 cm długości oraz do 45 kg masy ciała. Amury żywią się planktonem a także wodną roślinnością.

amur biały wymiary

Występowanie i liczebność

Ojczyzną Amura białego jest dorzecze rzeki Amur w Chinach, której to ryba zawdzięcza swoją nazwę. Jego hodowla sięga X wieku. Rozprzestrzenił się praktycznie na całym świecie, częściowo w sposób naturalny, częściowo w skutek sztucznych zarybień. Do polskich wód został wpuszczony w 1964 roku. Występuje głównie w rzekach oraz jeziorach i stawach. W okresie zimowym amury zapadają w stan odrętwienia w okolicy dna zbiornika.

Gdzie i kiedy łowić amura?

Najlepszymi miejscami do połowu amurów są rzeki i jeziora. Z kolei pora roku, w której amury są najbardziej aktywne, to okres od maja do września. W tych najcieplejszych miesiącach w roku szanse na złowienie amura są zdecydowanie największe.

Jaką techniką łowić amura?

Najpopularniejsze techniki służące do łowienia ryb karpiowatych, a więc także amurów to grunt i spławik. Warto zaopatrzyć się w wędkę o średniej długości, pomiędzy 2,80 a 3,20 m oraz dość grubą żyłkę.

Najlepsze przynęty na amura

Amur z pewnością należy do tych ryb, które charakteryzuje tolerancja dla wielu różnych przynęt, dlatego niektóre mogą się wydawać co najmniej dziwne. Skuteczne przynęty na amura to: ciasto, kukurydza (warto zamoczyć ją w dipie, np. truskawkowym), chleb, pęczaki, liście, ugotowany ziemniak, a także chleb czy fragmenty owoców takich jak: śliwka czy wiśnia. Nęcenie powinno odbywać się na około 5 dni przed planowanym połowem, warto używać do niego ugotowane, pokrojone w średniej wielkości kawałki ziemniaki. Z powodzeniem jako zanęta sprawdzi się także kulka proteinowa.

Okres ochronny amura

Polski Związek Wędkarski nie wyznaczył okresu jak również wymiaru ochronnego dla amura białego. Oznacza to, że połów ryby nie jest niczym regulowany, jedyne obostrzenia mogą Stanowic wewnętrzne regulaminy na łowiskach komercyjnych.

Rekordowy amur

Oficjalny rekord Polski w wymiarze amura białego od 1998 roku należy do Krzysztofa Ławnickiego, któremu udało się złowić okaz o wadze 39,20 kg oraz długości 132 cm. – stan na 12.2014

Galeria amurowych okazów

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *