Sieja pospolita
11 lutego 2015
Tołpyga-biała
Tołpyga biała
17 lutego 2015

Świnka pospolita

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

 

Świnka pospolita jest rybą z rodziny karpiowatych. Przeciętnie osiąga od 25 do 50 cm długości i wazy maksymalnie 2 gk. Najdłuższe osobniki dorastają do 60 cm. Ciało świnki jest wydłużone, bocznie spłaszczone o wrzecionowatej strukturze. Charakterystyczne, księżycowe wygięcie płetwy ogonowej wyróżnia świnkę spośród pozostałych ryb karpiowatych. Posiada małą głowę, jej otwór gębowy charakteryzują twarde i szorstkie wargi, pełniące rolę skrobaczki. Świnka ma szary grzbiet, boki są jaśniejsze o srebrzystym odcieniu, brzuch ma barwę białą lub żółtawą. Płetwy mają kolor czerwony bądź czerwonobrunatny. Świnka żywi się planktonem, szczątkami roślin, i rozmaitymi formami pokarmu roślinnego. Zjada także owady, larwy i mięczaki. Tarło tej ryby odbywa się w kwietniu i maju, zwykle w temperaturze wody kilkunastu stopni Celsjusza. Świnki mogą żyć nawet 17 lat.

świnka

Występowanie i liczebność

 

Świnka występuje w Europie i północnej Azji. Jest rybą rzeczną, lubi szczególnie rzeki o silnym i wartkim nurcie, głównie w górach. W Polsce możemy ją spotkać głównie w południowych dopływach Wisły, takich jak: Dunajec, San, Wisłok, Wisłoka i inne. Ryba ta żyje w dużych ławicach, na płyciznach, z reguły nie przekraczających 2 metrów głębokości. Oprócz rzek górskich występuje również w rzekach średnio nizinnych.

Gdzie i kiedy łowić świnkę?

Od zakończenia okresu ochronnego, do końca lata świnki przebywają w miejscówkach z szybkim nurtem, takich jak rynienki i głębokie bystrza z kamienistym dnem i czystą, dobrze natlenioną wodą. Jesienią zaś przenoszą się do miejsc gdzie woda płynie wolniej. Charakteryzuje je spora głębokość. Można je łowić do października lub nawet jeszcze w listopadzie, jeżeli temperatura wody nie jest zbyt niska.

Jaka technika na świnkę?

Najlepszą techniką na świnkę jest łowienie na spławik, choć można spróbować także na spinning i grunt. Dobrze łowi się je za pomocą długiej bolonki, około 4-5 metrów, o sztywnej akcji, żyłka około 0.25 mm.

Najlepsza przynęta na świnkę

Świnka mimo tego, że zalicza się do białorybu, często atakuje przynęty spinningowe takie jak błystka czy mały wobler a także sztuczna mucha. Jednak z reguły najlepiej łowi się je na rosówki, lub robaki białe i czerwone. Do zanęcania świnki używamy gotowej zanęty karpiowej.

Okres i wymiar ochronny świnki

Od 1 stycznia do 15 maja trwa okres ochronny świnki. Ustanowiono także wymiar ochronny, który wynosi 25 cm.

Rekordowa świnka

Rekordową świnkę złowił w 2013 roku Zbigniew Włodarczyk. Okaz ważył 2,38 kg i mierzył 53 cm. – stan na 02.2015

Galeria okazów – świnka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *