Sieja pospolita Reviewed by Marcin Kowalski on . Spis treści: Charakterystyka Występowanie i liczebność Gdzie i kiedy łowić? Jaką techniką łowić? Najlepsze przynęty Okres ochronny Rekordowy okaz Zdjęcia użytko Spis treści: Charakterystyka Występowanie i liczebność Gdzie i kiedy łowić? Jaką techniką łowić? Najlepsze przynęty Okres ochronny Rekordowy okaz Zdjęcia użytko Rating: 0

Sieja pospolita

Sieja pospolita

Spis treści:

Charakterystyka
Występowanie i liczebność
Gdzie i kiedy łowić?
Jaką techniką łowić?
Najlepsze przynęty
Okres ochronny
Rekordowy okaz
Zdjęcia użytkowników

Charakterystyka

Sieja pospolita jest rybą z rodziny łososiowatych. Jest to nazwa wspólna dla kilku gatunków ryby, z których najpopularniejsza jest sieja pospolita. Charakteryzuje się wysmukłym kształtem ciała, zbliżonym do kształtu śledzia. Posiada małą głowę o spiczastym kształcie i większe niż u pozostałych ryb łososiowatych łuski. Sieja może mieć niebieskawo zielony lub ciemnozielony grzbiet. Boki i brzuch są barwy białej lub srebrzystej. Średnia długość tej ryby wynosi około 30-50 cm, a największe osobniki dorastają 60 cm i ważą około 3 kg. Odżywiają się skorupiakami, larwami owadów, ikrą i wylęgiem ryb a także roślinnością wodną. Tworzy formy osiadłe i wędrowne, przez co spotyka się ją zarówno w rzekach jak i w jeziorach (schodzi tam głównie na tarło), które trwa między wrześniem a grudniem. Ryba bardzo wrażliwa na czystość wody poziom tlenu.

sieja


Występowanie i liczebność

Sieja występuje w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, wodach północnej Rosji, Bałtyku a także w Alpach. W Polsce spotyka się ją głównie w jeziorach na Pomorzu i w warmińsko-mazurskim. Popularna miedzy innymi w jeziorach: Wdzydze, Wigry i innych. W południowej części Polski rzadziej spotykana. Najaktualniejsze dane mówią o występowaniu siei w 63 polskich jeziorach.


Gdzie i kiedy łowić sieję?


Sieja przez lata miała opinię ryby typowo zimowej, a najlepiej łowi się ją spod lodu. Od początku stycznia, kiedy kończy się okres ochronny, wędkarze próbują swoich sił na zamarzniętych mazurskich jeziorach. Sieja jest rybą niezwykle waleczną, w wodzie potrafi wykonywać bardzo gwałtowne ruchy. Z reguły znaleźć ją można daleko od brzegu, na dużych głębokościach w okolicach nawet 30 metrów.


Jaka technika na sieję?


Sieja jest rybą typowo zimową. Najlepiej sprawdza się łowienie siei na podlodówkę, można wyciągać w ten sposób naprawdę spore okazy.


Najlepsza przynęta na sieję

Sieja spod lodu najlepiej bierze na mniejsze mormyszki. Były przypadki łowienia na wędkę, warto wtedy spróbować ochotki lub czerwonego robaka.


Okres i wymiar ochronny siei


Sieja posiada wymiar ochronny wynoszący 35 cm. Został ustanowiony także okres ochronny, który rozpoczyna się 15 października i trwa do końca roku kalendarzowego.


Rekordowa sieja


Rekord Polski należy do Bronisława Dębskiego, który w 1986 roku złowił sieję o długości 74 cm i wadze 3,75 kg. – stan na 02.2015


Galeria siejowych okazów

W obrębie serwisu obowiązuje całkowity zakaz kopiowania treści!

O autorze:

Marcin Kowalski
Redaktor

Urodzony w 1989 r., z wykształcenia dziennikarz, zamiłowania wędkarz, ze zgryzoty obserwator świata. Miłośnik wędkarstwa, sportu i literatury, polskiego kina oraz muzyki. Jeśli akurat nie śpi, to biega, pisze lub pracuje co wcale nie znaczy, że dwa ostatnie się wykluczają.

Opublikowanych artykułów: : 53

Skomentuj używając facebooka

Napisz komentarz

WedkarstwoMojaPasja.pl 2014

Przeczytaj inne:
świnka w lipcu
Świnka w lipcu i sierpniu

Świnka – księżniczka rzek. Podczas niżówek w naszych rzekach, warto poobserwować wodę przystając na moście . Bardzo często można w...

Zamknij
Scroll to top