Amur w Polsce
6 listopada 2017
skuteczne wędkarstwo
Jak skuteczniej łowić przy minimalnym wysiłku?
13 listopada 2017

Listopadowe okonie

Okon-pospolity

W zimne, listopadowe dni wciąż można czerpać przyjemność z wędkarstwa. W rzekach i jeziorach liczne ryby wciąż żerują bardzo aktywnie. Może i okonie nie są olbrzymimi rybami, ale nie raz uda się trafić na całkiem spory okaz, z którym dumnie wrócimy. Pomyślny wypad na ryby, a szczególnie okonia, musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Brak rozeznania i pośpiech już nad wodą to pewna porażka.

Cierpliwe oczekiwanie na okonia, który chowa się w głębinie, to dobry początek zmagań. Kilka fałszywych brań, aż w końcu na haczyku zaczepi się pożądany okaz. Jeśli ci się poszczęści raz, warto przemieścić się w inne miejsce, bo więcej już tu nie zdziałasz. Spinning to najlepszy wybór. Duże okonie żerują zazwyczaj samotnie. Ich liczebność pozostawia wiele do życzenia, więc stanowią spore wyzwanie.

W nurcie rzeki

Okoni najlepiej szukać w głębokich partiach rzeki. W takich miejscach szukają one schronienia. Jeśli łowisz w rwącym nurcie, musisz wiedzieć, że największe okazy są najczęściej tam, gdzie rzeka jest spokojniejsza. Warto wypatrywać prądu wstecznego i wszelkich barier, które spowalniają nurt.

W spokojnych odcinkach rzek można zapomnieć o wpływie nurtu na aktywność okoni i sprawdzać każdy metr, by znaleźć najgłębsze miejsca i potencjalnie — nasz obiekt zainteresowania. Szczątki roślinności na dnie to także jedno z najlepszych obszarów poszukiwań. To tam okonie znajdują drobnicę.Listopadowe wędkarstwo okonie

Okonie w wodzie stojącej

Znalezienie okonia, zarzucając wędką z brzegu, jest trudne, ale dla zapalonego wędkarza wszystko jest możliwe. Wielu z nich wybiera duże glinianki i inne zbiorniki utworzone sztucznie. W nich można znaleźć duże okonie. W zależności od rozłożenia głębokości warto przygotować odpowiednie wędzisko, aby zarzucanie nawet na kilkadziesiąt metrów od brzegu nie stanowiło problemu. Zdarza się jednak, że przy samej linii brzegowej głębokość drastycznie wzrasta. Wtedy można szukać okonia również pod samą wędką.

Największym wyzwaniem jest rozpoznanie zwyczajów ryb w danym zbiorniku. Okonie żerują w listopadzie nie dłużej niż 60 minut. Na stałą, określoną porę trzeba trafić podczas rozpoznania, a dopiero w następnych dniach warto doskonalić sposób łowienia.

Jak zaciekawić największego okonia? Najlepiej sprawdzają się obrotówki i woblery. Najlepszy będzie wobler, który przez chwilę utrzyma się w tym samym miejscu. Podrywany do prowadzenia wzbudza zainteresowanie. Ustaw go w głębinie i co chwilę kręć nieco szybciej, a możesz liczyć na porządne okonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *